Z hovna tatarák neuděláš

Kocogel.info - recenze

Recenze mě nebaví, dávám přednost označení "dojmy", takže zde předhazuji Toebiashovi subjektivní dojmy ze čtení Lucky Boye

- Ze scénáře je cítit svěžest a ikdyž je téma "Několik paralelně plynnoucích příběhů, v nichž figurují gangsteři versus muži a ženy zákona, které se v závěru prolnou a vyústí ve střet" dnes již docela omleté, na české poměry a hlavně v takovémto rozsahu je to počin velice originální a neotřelý a když se prokousáte slangem, příjemně se to čte...

I když pro mne "slang ulice" není cizí, chvilkový job v "Káčku" (Krizové centrum) mě též lecčemu naučil, čtení Lucky Boye mi z počátku dělalo celkem problém, neb v mluvě "hlavního?" protagonisty v podstatě ani na nic jiného než na slang nenarazíte.
Vlastně většina z nás používá drobty slangu běžně, ovšem že by jej i ten "nejdrsnější živel" používal až v takovémto měřítku, se mi moc nepozdává... Ale zase to dotváří postavu Lucky Boye, která se v podstatě objeví jen na začátku a na konci, takže není co řešit a čtení celku to nebrání ;)

- Do teď si nejsem některými výrazy přesně jistý - Domnívám se, že některé byly dokonce nově vytvořeny přímo pro komiks! 

Na to, že se jedná o první komiksově zpracovaný scénář autora skrývajícího se za pseudonymem Max Bubakoff (Najdete jej na serveru Totem.cz ) nepostrádá toto dílko žádný z prvků důležitých pro zprávný komikso-sled (Mé označení pro pěkně plinnule čtený komiks;), tedy nějaké ty filmové "fičůrky" - "Akce" střídá "Kecání", "Kecání" střídá "Akci"... Přičemž "Kecání" je více ;)
Nakolik je tohle zásluha kreslířky Renaty W. a na kolik kvalitně do komiksové podoby rozepsaným scénářem, nemohu posoudit, originál rozepsaného scénáře jsem neviděl, nicméně obraz o psaní Maxe B. si můžete udělat z jeho první vyšlé knihy "Okolnosti smrti S.H." nebo třebas z povídky "Big Deal" a hlavně z povídky "Lucky Boy".

 

Kresba. Kresba mě, musím přiznat, celkem zklamala... Bude to asi tím, že jsem si ještě před koupí Lucky Boye projížděl on-line galerie autorky Renaty Wilflingové a slintal nad úžasně rozkreslenými postavičkami (k nahlédnutí na CREWi a COMXu), ze kterých to komiksem jen čišelo a prohlašoval jsem, že tohle musí být komiksový objev roku!!
Bohužel v samotném dílku se již tyhle "orgie" nekonají a kresba je tak klasickým českým průměrem, není špatná, ale nějak mi chyběla "šťáva" a hlavně ty detaily, představené v galérkách... Chápu, že 100 stránkový komiks by nebylo lehké nakreslit v tak detailním stylu, i tak jsem ale čekal daleko více... Nakreslit celý book autorce trvalo údajně tuším něco okolo roku, což je na české poměry opravdu rychlost... Možná to chtělo spíše zpomalit, možná to byl experiment nebo to naopak chtělo více experimentovat... Každopádně kresba ke scénáři sedne, "drsoni" jsou zprávně drsní (jest zde přítomnost "dredařů" i "holých leboní"), pouliční "živly" zprávně zevlovatí a ženy krásné a kozaté... Jen vám to v celku příjde takové kapáneček "sterilní", pořád jsem měl pocit, že tomu něco chybí, nikoli však, že by to působilo amatérsky, jen to nebylo úplně ono... To, na co jsem se těšil...
Na ty, jenž neviděli ukázky Renatiny tvorby z on-line galerií, to ale může působit o dost lépe...

Lettering je též trochu zvláštní, respektive zvláštní jsou textové bubliny, které vlastně nejsou vůbec bubliny, nýbrž zaoblené obdélníky bez jakýchkoli zobáčků. Což o to, tvarem by se to ke komiksu hodilo, bohužel občas dochází k tomu, že se mírně ztratíte v tom, kdo co vlastně říká a zda to opravdu říká, nebo si jen myslí... Mozek se pak musí na tohle hledání zaměřovat a ,alespoň u mne, to tak brání vychutnání si plynulé četby - Je známo, že ženy využívají mozek jinak a více, takže něžnému pohlaví by to vadit nemělo.

Agentka s krycím názvem "Sněhurka" má snad stránku od stránky větší koziska (pro neznalé "obří ňadra").

- Jo a ještě abych nezapomněl, myslím, že počet stran by se klidně dal ve scénáři zredukovat, občas mi přišel děj mírně vláčný, ale nic hrozného to nebylo...
A konec! Tomu jsem na chuť nepřišel vůbec - V psané povídce Lucky Boy jsem se na konci pousmál, v komiksové podobě jsem byl na konci akorát zmaten s pocitem, že "tady to někdo asi ustřihnul nebo co?" (psanou povídku jsem četl až po komiksovém zpracování, jinak by mě to asi lépe docvakávalo.

 

Rozhodně popřeji oběma autorům mnoho zdaru do budoucna, což by myslím problém být neměl, protože na první komiksový počin je to více než zdařilé! Na Crweconu už jsem oba autory pobízel k tvorbě pro Bubble Gun, tak doufám, že se zase brzy s něčím kratším vytasí - Krátká komiksová povídečka by jim dle mého mohla slušet daleko lépe.

Doporučení závěrem? "Pro příznivce B-kultu jasná volba a to nejen u komikso-milných!"

 

Plusy
+ Roztomilé varování pro mladší čtenáře na obalu "Těm malejm smradům to fak, kurva, nekupujte!"
+ Scénář Maxe Bubakoffa
+ Krutózně masově vyšperkovaná komiksová kresba Renaty W. v on-line galeriích
+ Dobré jako učebnice pro komunikaci s mafií a podsvětím
+ Koziska!

 

Mínusy
- Trochu nezáživná kresba Renaty W. mimo on-line galerie ;)
- Slang, tuny slangu...
- Podivné zakončení (To be continued...?)

 

 

 

 

 

 

Diskusní téma: Kocogel.info

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode